סיפור ההצלחה של יהלי

הורים רבים שואלים כיצד כניסתו של ילד האומנה תשפיע על ילדיהם.

 

אנו שמחים ומתרגשים לתת ליהלי בן ה8.5 לספר לכם על החוויה שלו… לא נגענו!

הי, אני יהלי, אני בן 8.5.

תמיד רציתי אח או אחות קטנים. כשדיברתי עם אמא, היא תמיד אמרה: "לא, חמוד. אתה הקטן שלי ושל אבא ואנחנו לא רוצים עוד ילד."

אז אני הייתי הקטן והמפונק של המשפחה…המון זמן.

יום אחד אבא ואמא אמרו לי:

"אנחנו רוצים שתבוא איתנו לפגוש ילד מיוחד שמצטרף למשפחה שלנו. קוראים לו עילאי והוא ילד אומנה".

אמא ואבא הסבירו לי שילד אומנה הוא ילד שהמשפחה שלו לא יכולה לגדל אותו ואז הוא גדל במשפחה אחרת שיכולה לתת לו את כל מה שהוא צריך כדי לגדול.

נסעתי עם אמא ואבא למקום מיוחד, שם נמצאים ילדים וילדות שמחפשים להם משפחות חדשות. פגשתי את עילאי החמוד ושיחקתי איתו הרבה זמן בבלייבלייד.

 

היה לי כיף, חיכיתי שכבר יבוא אלינו הביתה.

אחרי כמה ימים, עילאי הגיע אלינו הביתה. נתתי לו את המיטה שלי ורשות לשחק בכל הצעצועים שלי.

אנחנו ישנים ביחד בחדר. עילאי הגיע בהתחלה כשהוא לא יודע כמעט לדבר, הרבה דברים היינו צריכים ללמד אותו. הוא הרגיז אותי הרבה. רבנו וגם כעסתי עליו לפעמים.

עילאי גדל ולמד דברים חדשים שהוא לא הכיר קודם. היום הוא מדבר טוב יותר ואנחנו מסתדרים יפה בדרך כלל. היום עילאי נמצא אצלנו כבר שנה והוא היום האח הקטן שלי.

על מנת להיות משפחת אומנה, יש לעמוד בתנאי הסף של משרד הרווחה. בנוסף, צריך להיות בעלי הכנסה קבועה, מקום בבית ופניות מבחינת שעות עבודה.

חוק האומנה שנחקק ב2016 בישראל, קובע כי על מנת להיות הורה אומנה יש לעמוד בתנאים הבאים:
– תושב ישראל
– בגילאי 25-55
– יודע קרוא וכתוב ובעל 10 שנה"ל לפחות
– בעל בריאות פיזית ונפשית תקינה
– לפחות אחד מבני הזוג בעל הכנסה קבועה
– מקום בבית (ובלב)
– ללא רישום פלילי
– עדיף שילד האומנה יהיה הילד הכי צעיר בבית

אומנה היא בהגדרתה מצב זמני, כלומר שלא ניתן לדעת מראש עד מתי האומנה תמשך כי זמן האומנה תלוי בשני פרמטרים- מצבו של הילד ותפקוד ההורים שלו. ישנן אומנות שהם עם צפי לטווח קצר- כלומר שנה, שנתיים וישנם אומנות שבהן הצפי הוא לטווח ארוך יותר אך בכל מקרה לא ניתן לדעת בוודאות מתי הן יסתיימו. בכול מקרה האומנה מסתיימת באופן רשמי כשהילד מגיע לגיל 18.

אין שום מניעה לחד הוריים להיות הורי אומנה. יחד עם זאת, מניסיונינו אנו יודעים כי הורה אומנה זקוק למערכת תמיכה מסביבו ולכן חשוב לגייס את הסביבה הקרובה לתמיכה ועזרה.

ברוב המקרים לילד באומנה יש קשר עם הוריו הביולוגים או חברי משפחה אחרים (סבים, דודים). הקשר הוא חשוב ומשמעותי עבור הילד ולכן אנו עושים כל שביכולתינו לשמר את הקשר תוך שמירה על מוגנות הילד ומשפחת האומנה. החלטות על תדירות הקשר ואופיו (קשר פתוח או במרכז קשר) מתקבלות על ידי בית המשפט ולשכת הרווחה.

ישנו תהליך ארוך לפני שהילד מגיע לבית משפחת האומנה. המשפחה מקבלת מידע מקיף על הילד ועל צרכיו טרם קבלת ההחלטה לקבלו כילד האומנה.

מרגע שמשפחה מחליטה כי היא רוצה להתחיל בתהליך, היא צריכה להעביר אישורים ושאלונים ולעבור תהליך אבחון אשר כולל שלושה מפגשים בבית.

משך התהליך לוקח כשלושה חודשים.

לאחר מכן אנו עושים תהליך התאמה מדוייקת בין ילד האומנה לבין משפחת האומנה ולכן יכול להיות שילד האומנה יגיע למשפחה מיד לאחר קבלת האישור וייתכן שזה ייקח מספר שבועות/ חודשים. תלוי גם ברצון הספציפי של המשפחה.

כל משפחת אומנה מקבלת דמי החזקה חודשיים עבור כל אחד מילדי האומנה שבטיפולה. סכום כסף זה נועד לסייע למשפחה בכלכלתו של ילד האמונה והוא כולל מזון, ביגוד, ציוד וכ"ו. 

הסכום משתנה בין אומנה רגילה לטיפולית והוא נע בין 2100-4200 ₪ (נכון לשנת 2021).

בנוסף, משפחת האומנה מקבלת סיוע כספי נוסף עבור הצרכים הטיפוליים של הילד כפי שנקבעו בתוכנית הטיפול שלו עבור טיפולים רגשיים, צרכים לימודיים ועוד.

מחוז מרכז- אומנה טיפולית, מחדרה עד גדרה כולל אזור השומרון, 20 אנשי צוות, רח העובדה 11 ראש העין.

מחוז ירושלים- אומנה רגילה וצרכים מיוחדים, מטה בינימין, ירושלים- אשדוד, אשקלון, 15 אנשי צוות יד חרוצים 4 ירושלים.

מחוז צפון- אומנה טיפולית, מרמת הגולן כולל ועד חדרה, 12 אנשי צוות, יוקנעם המושבה.

1. אימוץ הוא מצב קבוע, אומנה היא מצב משתנה

בניגוד לאימוץ בו הילד עובר למשפחה באופן קבוע, אומנה הוא מצב זמני בו הילד שוהה בבית המשפחה כל עוד הוא לא יכול לגדול אצל הוריו. במידה וההורים עוברים תהליך שיקומי ומתקבלת ההחלטה כי הם כשירים לגדלו, הילד יחזור לביתם.


2. קשר עם ההורים הביולוגים

באומנה בניגוד לאימוץ, בו הילד לא נמצא בקשר עם הוריו הביולוגים ואף משנה את שם משפחתו, באומנה הילד ממשיך להיות בקשר עם הוריו ועם משפחתו הביולוגית במפגשים מסודרים ומפוקחים המשמרים את הקשר של הילד עם הוריו.


3. ליווי ותמיכה

כשילד מאומץ, הוא עובר למשפחתו המאמצת ומלבד מספר חודשים ספורים בהתחלה, המשפחה לא מקבלת ליווי ותמיכה מהמדינה. 

לעומת זאת, משפחת אומנה מקבלת ליווי, תמיכה והחזקה הן ברמה הכלכלית והן ברמה הרגשית לאורך כל שהותו של הילד במשפחה.

© כל הזכויות שמורות לארגון שחר שירותי אומנה