אנו מאמינים בעשייה שלנו ופועלים כדי שנושא האומנה יהווה חלק מסדר היום הציבורי

אל תוותרו על החלומות שלכם - הכל אפשרי!

כתבות אחרונות שפורסמו בתקשורת

לאחרונה הבחנו בתופעה אותה כינינו "אומנה קהילתית": שתי משפחות או יותר המשתייכות לאותה קהילה, כגון קיבוץ, מושב או קהילה עירונית שמגדלות את האחים ושומרות על קשר ביניהם. במחקר שערכה ב־2020 מכללת תל חי בשיתוף משרד הרווחה נמצא כי במקרים שבהם האחים נקלטים במשפחות שונות, חשוב לטפח ולשמר את הקשר ביניהם. מוזמנים לקרוא על כך בהרחבה בכפתור
#אומנה #משפחות_אומנה #אומנה_קהילתית

הקשר בין אחים הוא אחד הקשרים הכי משמעותיים שמלווים אותנו במהלך חיינו. הם היו איתנו מהרגע הראשון ומלווים אותנו בכל תחנות החיים המשמעותיות.

בשנים האחרונות נרשמה במשרד הרווחה והביטחון החברתי עלייה במספר המקרים בהם מופנים שני אחים או יותר לסידור אומנה.

במחקר שנעשה בשנת 2020 על ידי מכללת תל חי בשיתוף משרד הרווחה נמצא שהימצאות אחים באותה משפחה עדיף ברוב המקרים וכשהאחים נקלטים במשפחות שונות, חשוב לטפח את הקשר ביניהם ולשמר אותו.(דורון, שנער- גולן ושפירו,2020).
מתוך צורך זה התפתחה בשנים האחרונות "אומנה קהילתית" – פתרון שבו שתי משפחות או יותר מאותה קהילה (קיבוץ, מושב או קהילה עירונית) יכולות לקבל אל ביתם את האחים תוך שמירה על הקשר ביניהם.

מר זכי חרוב, מייסד שחר אומנה קורא למשפחות להתגייס למען ילדים הזקוקים לסביבה תומכת

המשפחה היא המקור המשמעותי ביותר להתפתחותו של האדם. גם משפחה וגם חברה הן משפחה אחת גדולה. אני וצוות העובדים של ארגון שחר אומנה, מובילים את החזון שבו כל ילד/ה שלא יכול/ה לגדול עם משפחתו/ה הביולוגית מסיבה כלשהי, יוכלו לגדול עם משפחה אומנת כמשפחה חלופית ולהמשיך להתפתח ולגדול לחברה בריאה יותר וטובה יותר.

מהי אומנת קרובים?

אומנת קרובים – קרובי משפחה שהופכים להיות משפחה אומנת לילד. ארגון שחר בראיון בתכנית "עושים שינוי".

קצת מחשבות על רגש הרחמים... טוב לנו או לא טוב לנו?

עו"ס זכי חרוב, מנכ"ל ארגון שחר בשיחה בתכנית "עושים שינוי" על כל נושא רגש הרחמים בכלל ובאומנה בפרט. הרחמים המתעוררים אל מול ילדי האומנה, מעודדים קורבנות או תחושת אחריות?

תהליך גיוס של משפחה והתאמה מיטבית בין ילד למשפחת אומנה.

תהליך המיון של משפחות אומנה אל מול תהליך ההיכרות עם ילד שזקוק לה. איך מצליחים להתאים בין ילד למשפחה? עו"ס זכי חרוב, מנכ"ל ארגון שחר ועו"ס אסתי אליאס, מנהלת אגף אומנה בשחר, מתראיינים בתכנית "עושים שינוי" בערוץ 10.

הקשר המשולש - משפחת אומנה, הילד ומשפחתו הביולוגית.

על חשיבות הקשר בין הילד למשפחתו הביולוגית ושמירה עליו, חשיבות תפקיד מנחת האומנה בתיווך בין המשפחה הביולוגית ומשפחת האומנה ועל הפחתת קונפליקט האמון שחווה הילד.. עו"ס זכי חרוב, מנכ"ל ארגון שחר ועו"ס רחל הירשברג מתראיינים בתכנית "עושים שינוי" בערוץ 10.

משפחות אומנה לילדים עם צרכים מיוחדים. ראיון עם ארגון שחר בתכנית "עושים שינוי" בערוץ 10.

האתגר הכפול במציאת משפחה אומנת לילד עם צרכים מיוחדים. התחושות העולות בקרב הקהל אל מול צרכים מיוחדים, החל מחשש ורתיעה וכלה ברחמים. איך נכון להתיחחס לילד עם צרכים מיוחדים? עו"ס זכי חרוב, מנכ"ל ארגון שחר ועו"ס איילה רם, מנהלת אומנה שחר ירושלים.

שילוב של אחים במשפחה אומנת, ראיון עם ארגון שחר בתכנית "עושים שינוי" בערוץ 10.

שילוב של אחים במשפחה אומנת ועל חשיבות של שמירה על הקשר עם המשפחה הביולוגית. האם תמיד יש לשמור על אחים יחד באותה משפחה? עו"ס אסתי אליאס, מנהלת אגף אומנה ועו"ס מור וקסמן, מנחת אומנה דרום בארגון שחר, מתראיינות על סוגיות אלו ועוד.

קורס במ"ה (בחירה, מיון והכנה) למשפחות אומנה. ארגון שחר בראיון בתכנית "עושים שינוי".

קורס במ"ה הוא קורס קבוצתי מרוכז המכין את ההורים לקליטה של ילד ולחווית האומנה עצמה. הקורס מאפשר את החיבור לתהליך הרגשי כהורים אומנים לילד.
עו"ס זכי חרוב, מנכ"ל ארגון שחר ועו"ס לי זמיר, לשעבר מנהלת שחר אומנה דרום בראיון בערוץ 10.

ארגון שחר אומנה משתפים בגילוי לב על תפקיד מנחת האומנה. ראיון עם ארגון שחר בתכנית "עושים שינוי" בערוץ 10.

על משמעות התפקיד של מנחת האומנה, הכניסה לבית, אל חיי המשפחה. מנחת האומנה כגורם שמדביק בין כל החלקים בפאזל האנושי שמרכיב את האומנה, ומתווך ביניהם. עו"ס זכי חרוב, מנכ"ל ארגון שחר ועו"ס מעין אלרואי, מנחת אומנה באומנה שחר צפון.

התפיסה הטיפולית המנחה את האומנה בארגון שחר. מתראיינים בתכנית "עושים שינוי".

מהי מטרת האומנה? כמובן, קודם כל לתת בית יציב ובטוח לילד, אך קיימת גם מטרה שיקומית, לסייע לילד להשתחרר מהמשברים שחווה ולצמוח לעתיד טוב יותר. אנו בשחר רוקמים לילד את התכנית המתאימה לו, לפי 3 מעגלים – סביבה – תפקוד – עולם פנימי. עו"ס זכי חרוב, מנכ"ל ארגון שחר ועו"ס אסתי אליאס, מנהלת אגף אומנה בשחר, מתראיינים בנושא.